A kolléganőimmel zömében két témára fut ki bármilyen beszélgetés: a szülés és a sütés.
Mivel tegnap "szültünk", ma sütöttünk.
Csipkerózsika (mert az. Egyrészt mindig ábrándozik, elkallódik az álomvilágában, másrészt jól ment férjhez, bár eredendően is jómódú volt, bájos, szép, kedves, és most, hogy próbálom őt jellemezni, semmi rosszat nem tudok róla mondani, semmi szaftos pletyka)... szóval Csipkerózsa kekszet sütött, elmesélte hát, hogy rizslisztből kellett, mert gluténérzékeny a valakinek a valakije. Ezen a ponton már érezhető volt, hogy nyomban elkanyarodunk. Mert mindig elkanyarodunk.
A keksz receptjét:
- rizsliszt
- vaj
- tojás
- vanília
- aszalt áfonya most nem kell, mert a gyerekek nem szeretik
- pedig az áfonyás milyen jó volt a múltkor, de azt Mary Poppins sütötte
- amiben mogyoró is volt?
- aha, az!
- csak a mogyorót macerás apróra vágni késsel - mondja Mary P.
- te, én azt mozsárban szoktam... apropó mozsár... a dédi egyik öröksége egy miniatűr rézmozsár, én nem tudom mire jó, mert annyira kicsi, de ők rendkívül büszkék voltak erre a mozsárra, az volt az egyetlen megmaradt emlékük Magyarországról, még cipőjük sem volt, csak ez a rézmozsár. Csupasz talppal gyalogoltak el egészen Franciaországig*
- fűszerekhez jó a minimozsár - így Mary P. - például az egész borshoz
- hm, igaz, de nekünk otthon ilyen nagy mozsarunk van - meséltem - a nagyanyámé volt
- minek olyan nagy?
- például mákot törni?
- (sóhaj) az a narancssárga NDK-s mákdaráló, emlékszel?
- de nagyanyám idején nem volt áram, mozsár kellett
- és petróleumlámpával világítottak, apukám idejében is
- és nem volt vezetékes víz, a kútról hordták
- és nem volt telefon
- és nem volt adás a tévében hétfőn
- (grimasz) te, az én időmben sem volt hétfőn adás.
* ezt a történetet valahogy mindig kételkedve hallgattam, de azt állítják, igaz.
2018. július 25., szerda
2018. július 24., kedd
Jóléti társadalom tagja vagyok?
Tűzriadó esetén az emberek lassan, unottan vánszorognak le a lépcsőn (négy emeletnyit). A lifttel menni tilos (jogos). Az indiánfőnökhöz külön be kell kopognia a titkárnőnek, tájékoztatni, hogy elnézést igazgató úr, de üvölt a tűzjelző készülék, és kérni, fáradjanak ki az épületből (nem mozdul, sem az indiánfőnök, sem a vendégei). Van, aki baszakszikvacakol, nem találja a ki(be)lépőkártyáját (?). Mire megtalálja, a sziréna elcsitul. A kijáratnál mindenki egy kupacban tömörül, elállva a tűzoltók útját, akikre hála ég, nem volt szükség, mert tűz nem volt, csak füst.
Hogy, hogy nem, de a farkast kiáltó juhász meséje jut eszembe. Bár nálunk már tényleg járt a farkas, kétszer is, akkor jöttek is a tűzoltók. Személyi sérülés egyik esetben sem történt. Lehet, hogy a kollégáim abban bíznak, hogy sosehalunkmeg?
2018. július 16., hétfő
Teleregény (I. epizód: A nyaralás)
Elugrottunk Apuliába, azon belül is Polignano a Maréba, Bariba, Materába. Mindezt 2,5 nap alatt.
Polignano a szívem csücske, tavaly voltam ott legelőször, de most is azt mondom, minden évben mennék, ha nem érezném magam hülyének mindig ugyanoda menni.
Polignaoban három strandon is voltunk. Gondolom most felszökött a szemöldökötök, 2,5 nap alatt? Ezt hogy? Hát úgy, hogy első nap (ami nem nap, csak egy délután) nagyon "mosso" volt a tenger (hullámzott), ezért a gyerekeknek nem is engedtem, hogy rendesen csobbanjanak. Nem tudnak úszni. Mi, felnőttek, úsztunk. A víz hőmérséklete jó volt.
Pedig hullámos volt |
Itt már látszik talán (a hullám) |
A gyerekstrand 32 perc sétára volt. Azt a nyafogást, amit a szép kolléganő lerendezett, beszarás volt (bocs cicus, ha olvasod :D ). Körülbelül ötpercenként megkérdezte, hogy mennyi van még hátra, én meg mindig 20 percet mondtam. Amikor a célegyenesben voltunk, két percre, akkor is 20-at mondtam. Ettől persze kifüstölt az agyvize. Bár igazából az egész nyaralás alatt elszarta a kedvét az élet. Weltschmertz. Ezt D. Tóth Krisztától tanultam. Nem személyesen nekem mondta, hanem a futásról szóló cikkében olvastam.
Ez a "belvárosi" strand, innen 32 perc a gyerekstrand |
A lányom |
A strand szuper volt. Ugyan találtunk egy közelebbit is, ahol volt bár és mosdó is, de nem, mi mentünk tovább, mert hátha a másik jobb. Jó volt, de se fagyi, se mosdó. Persze ott meg háborgás volt, hogy deaztmondtuk, megállunk egy boltban vizet, kaját vásárolni. Eljöttünk két bolt mellett is, de miért nekem kell szólni, hogy kislányok, ímhol a bolt? Oké, szólhattam volna, de engem is magával rántott a Weltschmertz. Ragadós volt. Igaz, már első nap szóltam a szépnek, hogy ne rontsa el legyen szíves öt ember nyaralását, de mit volt mit tenni a búbánatos szép lánnyal? Jó, tudom, tudom, olvastam már szerelmes regényeket, igazán tudhatnám, mi az a szerelemi bánat.
A gyerekeim nem tudnak úszni, a fiam ezen felül még nyafogott is, hogy hideg a víz (elég csonti, naná, hogy fázott), ezért egy idő után nem kérleltem, hogy legyen együttműködő, békén hagytuk egymás idegeit. A lányomat próbáltam rávenni az úszásra, miközben a fiam duzzogott (nem bírom a sértődékeny fiúkat). Egyszer csak azt vettem észre, hogy a fiam egy olasz kisfiúval játszik nagy egyetértésben. Büszke voltam rá. Pláne, hogy több órán keresztül tényleg jót játszottak. Medencét építettek a homokból, vízipisztolyoztak, várat építettek, labdáztak...
A fiúk |
Aztán egyszer csak tudatosult bennem, hogy nincs mese, a gyerekeknek enniük kell. Szerencsére a többiek is egyetértettek. Összeszedtük a cókmókunkat, irány a civilizált strand. Amint mentünk ki a strandról a kis ösvényen az országút felé, előttünk termett egy fagyis kocsi. Vettünk is gyorsan, amivel kihúztuk a következő strandig.
Egyéb strand |
Aúúú, most kaptam telefonhívást, menni kell tolmácsolni, lehet, hogy benne leszek a tévében... nem szeretek szerepelni. Mondhatni, fosok.
Folyt. köv.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)